Slovníček pojmů

Oblast BDSM a "úchyláren" obecně nabízí - stejně jako kterákoli jiná specializovanější oblast lidského konání - celou řadu slangových nebo specializovaných výrazů. Pokud D/s "žijete", určitě si s většinou těch základních porozumíte bez větších problémů. Ale na druhou stranu - neuškodí pokusit se udělat menší výkladový slovník pojmů :-) Po webech jich je sice dost, ale většina z nich obsahuje jen pár slov. Pokud v následujícím seznamu, který si dělá naděje být živým organismem s neustálým vývojem, nenajdete to, co třeba zrovna vy nebo lidi kolem vás používají - pošlete nám to. Slang, přirovnání... cokoli. A naopak: až se někdy setkáte s tím, že vám někdo řekne - že vás namydlí bez mýdla... přijďte se podívat sem, co vám to vlastně povídal nebo co to po vás vlastně chce :-)

-ČP-

(Vytvořil: Černý Plamen)

24/7     Trvalý D/s vztah, 24 hodin, 7 dní v týdnu. I přes relativně velké množství BDSM pozitivních jedinců v naší společnosti je to jev velmi vzácný a zdaleka není vhodný pro všechny. Je možné si na určitou formu 24/7 hrát, dejme tomu po určenou dobu (dovolená atd.), ale absolutní a bezvýhradné prožívání každého dne pouze v roli dom./sub. vyžaduje opravdu hlubokou submisivitu a vnitřní dominanci bez kompromisů. Existují samozřejmě i "mírnější" varianty toho, co skalní označují za 24/7 - pak může dominance a submisivita fungovat jen v náznacích a detailech. Ve všech případech ale obecně platí, že submisivní jedinec se vydává dominantovi do rukou pro každou situaci, nevymykající se pravidlu SSC (viz.)

Ablutofilie  Horká vana, horká sprcha. Je to fajn, to bezesporu. Ale jestli vás to samo o sobě vzruší, tak jste ablutofil. Ale nelekejte se, za to se nezavírá...

AC-DC Kiss, Iron Maiden, Jethro Tull a kdo ví co ještě... Ne ne... Do sexuální oblasti patří jen AC/DC a je to v angličtině slangové označení pro bisexuála nebo bisexuálku.

Afyxofilie     Přiškrcování sebe sama při masturbaci. Zřídka bývá dominantem nařízeno, používá se ale jen velmi výjimečně. Pobavil mě dodatek na webu s výkladem: "S provozovateli této deviace se čsto setkáváme až po jejich smrti." Méně zábavný je fakt, že podle statistik na tuto praktiku ročně zemře až 500 lidí.

Afefobie sexuální   Afefobikem nebo afefobem nebo jak se to správně skloňuje se v průběhu manželství stává ledaskdo. Tahle porucha totiž znamená chorobný strach ze sexuálně laděných doteků...

Age play      Jedna z oblastí Role play (viz.). Jeden z partnerů, fyzicky i psychicky dospělý, hraje v BDSM roli dítěte. Hrané dítě je často vzpurné a zlobivé, dominant, tj. "rodič" ho "vychovává".

Akrotomofilie  dotyčný či dotyčná by rád/ráda přišel/přišla o končetinu. A pahýl po amputované končetině je potom předmětem vzrušení. No, ne že bych si myslel, že z nás autoři termínů a výrazů dělají voly, ale skoro se zdráhám věřit tomu, že by zrovna tohle mohl někdo mít...

Algolagnie     Vzrušení z bolesti. Zahrnuje sadismus (viz.) i masochismus (viz.). Sexuální úchylka, při níž zvyšuje nebo přímo způsobuje vzrušení působení nebo prožívání bolesti.

Anaklitismus  je spojen s dětstvím. Sezení na nočníku, hraní si s panenkami, papání kašiček nebo ježdění na kolotočích? Jestli vás vzrušují věci, které jste dělali jako mrňata, tak teď aspoň víte, jak se to jmenuje.

Analfisting     Celá ruka v análu až po zápěstí - co k tomu dodat víc. Na netu najdete instruktážní i porno videa, jak partnera/partnerku trénovat a cvičit, některé zdroje tvrdí, že i anální fisting může být doveden až do takové míry, že se do těla vejde ruka bezmála po loket.

Andromiméza     Vydávání se za muže. (Tím je zřejmě myšleno, když se za muže vydává žena... pro chlapa by to až takovej problém bejt neměl. I když... kdo ví. -ČP-) Andromim je podle některých zdrojů označení transsexuála - původně ženy, nově muže.

Amaurofilie   Pokud si nepřipadáte příliš přitažliví nebo se dokonce bojíte, že by se vás potenciální partner mohl leknout, tak by vás částečně mohla zachránit porucha, zvaná amaurofilie. Postižený totiž preferuje partnery slepé nebo slabozraké.

Asslicking     Lízání análu, viz též Rimming... Praktika, používaná i v D/s, nicméně většina submisivů považuje tuhle činnost za natolik automatickou, že jí ani nebere jako trest.

Autagonistofilie  Upřímně řečeno, většina z mých předchozích partnerek s tímhle neměla problém. A já si furt říkal, že nebyly nijak zvlášť ujeté. Při tvorbě tohohle slovníku zjišťuju, že úchylku má asi každý. Tohle je taková "nenápadná" forma exhibicionismu - na rozdíl od klasického exhibicionisty, který se ukazuje cíleně, připravuje autano... autag... auta-gonis... Sakra. Autagonistofil zkrátka chodí třeba doma nahý a nemá zatažené závěsy. Vytváří situace, kdy ho mohou cizí zahlédnout spíš náhodou.

Autoassinatofilie     Touha inscenovat vlastní mučednickou nebo masochistickou smrt.

Ballbusting     Balls - v tomhle případě doslova koule - Bust - rozbít nebo praštit. Anglicko-český slovník naznačí mnohé, jde o to, že Paní svému subíkovi doslova zničí varlata. Ať už mačkáním nebo drcením.

Baštonáda     Čtenáři Mayovek z Orientu vědí, pro ostatní jednoduchý popis: výprask na chodidla. Nejcitelnější je rákoskou, ale dá se provádět různými nástroji.

Beard burn  jsou stopy a škrábance na pokožce, způsobené fousy partnera. Jo, i tohle má ve slovníčku místo, protože i tohle má název...

Belonefilie  aneb sexuální vzrušení z ostrých jehel, špendlíků a různých piercingů. Opatrně na očička...!

BDSM     Pod touhle zkratkou se skrývá celý nádherný svět. Výklad zkratky BDSM je obecně vnímán tak, že BD=bondage, D=disciplína, DS=dominance a submisivita, SM=sadismus a masochismus. Každý z těch termínů si pak zaslouží ještě svoje vlastní heslo v tomhle Slovníčku...

Blasfemie  se asi nosí především mezi těmi, kteří tráví nedělní dopoledne jinde, než v kostele - když do svých představ zapojíte Ježíška, Pannu Marii, případně jakoukoli jinou náboženskou postavu a ještě je u toho hodně vulgárně povzbuzujete, pak jste se dopustili právě tohohle. Otázkou je, jak to pak jednou vysvětlit "tam nahoře".

Bondage     Existují tři druhy - estetická, trestná a znehybňující (imobilizační). Ke znehybnění partnera lze použít libovolný materiál, který vyhovuje po technické a bezpečnostní stránce. Provazy, řetězy, šátky, lanka, suché zipy, řemeny - cokoli. Platí zásada, že spoutaného člověka nikdy nesmíte nechat bez dozoru!

Bottom     Další výraz z angličtiny, jde o člověka, který přijal submisivní roli. (Bottom=spodek, dno, pozn.) Opakem je Top (viz.)

Branding    Stručně a jasně řečeno - cejchování. Dělíme ho na trestné (řadí se sem třeba i vypálení místa na pokožce cigaretou nebo svíčkou) nebo estetické, prováděné výhradně cejchem z rozpáleného kovu.

Breath control     Kontrola dechu, z angl., používá se jako metoda mučení. Sub má omezené možnosti dýchání, čehož je dosaženo různými způsoby, např. maskou. Další z praktik, která patří do rukou zkušenějším a lidem s rozumem. Variantou je recyklované dýchání (viz.)

Cane     Rákoska. Dlouhá tenká a obvykle ohebná tyčka, používaná k výpraskům. Nejoblíbenější bývá vzhledem ke svým vlastnostem (mj. pružnosti) ratanová.

Canning     Trest (výprask), při kterém je trestným nástrojem rákoska (viz.).
CB – chastity belts      Chastity - cudnost, neposkvrněnost. Belt=pás, pásek. Víc k tomu není asi třeba dodávat - obvykle jde o hračku, která zabrání submisivnímu jedinci v orgasmu, v případě mužů často znemožňuje i samotnou erekci. 
CBT – Cock and ball torture      Hodně tvrdá varianta mučení mužských pohlavních orgánů. Tady už jde i o probodávání nebo zavěšování předmětů včetně závaží. Někteří nerozlišují CBT a Ballbusting, podle dostupných zdrojů (naštěstí jen podle nich, osobní zkušenost nemám, pozn. -ČP) v tom rozdíl je. A týká se právě "drsnosti" zákroku.

CFNM –Clothed female, nude(naked) male      Dominantní žena je oblečená, submisivní muž je nahý. Účinná především u stydlivějších jedinců. Opakem je CMNF, oblečený dominant, nahá subinka.

Chudwah (slang.)     (z angl. CHDW - Clueless Het-Dom Wannabe) - volně přeloženo, heterosexuál, který by chtěl být dominantem, aniž by měl ponětí o tom, co vlastně chce. Nepříliš respektovaná osoba, jejíž motivací k "přestupu" k D/s je prioritně snaha o jakýkoli sex, tedy i o ten "náš".

Coming out   Přiznání. Otevření sama sebe a svých "temnějších" nebo pro většinu méně pochopitelných "úchylek" - záměrně to píšu do uvozovek - právě oné většině.

Coprolagnie     Manipulace s exkrementy, čichání...

Crossdresser    Obvykle muž, který se převléká za ženu. Výjimečně může být i opačně. Od TV se liší převážně důvody tohoto konání - TV mívají duši ženy nebo její náznaky, crossdresser ví, že je chlap a převlékání volí výhradně kvůli navození sexuálního vzrušení (zdroj: Lolly-TV).

Cypridofobie     Chorobný strach z pohlavních nemocí a z jakékoli aktivity, která je může způsobit. Pozor! Nezaměňovat za používání zdravého rozumu! V době, kdy můžete chytit AIDS i polibkem (stačí malá ranka v ústech nebo krvácející dásně) nebo sdílením zubního kartáčku, je opatrnost to nejdůležitější!!!

Didaskalofilie     Sexuální náklonnost mezi učitelem a žákem, není nutně spojena s pedofílií. Může fungovat i obráceně, v D/s oblasti se využívá například při Role play (viz). a podobných hrách.
Dildotraining      Femdom praktika - do análu je muži zaváděn buď vibrátor nebo připínací dildo. V případě submisivních žen lze brát tohle jako trest v o něco omezenější míře, a to především tehdy, kdy subinka anální praktiky nesnáší.

Dominance     Povahová vlastnost. Dotyčný se chová nadřízeně, často v rámci hry - obvykle ale nefunguje to, aby si na dominantního hrál někdo, kdo k tomu nemá přirozené sklony. To přináší spíš problémy, neporozumění a mnohdy i komické či tragikomické situace.

Dogplay     Jedna z častých věcí při Role play (viz.). Stylizování do role psa/Paní nebo feny/Pána.

Edge     Edge=hrana. Anglicko-český slovník opět napoví. Jde o hry na hraně - ať už v jakékoli oblasti. Zásadně se nedoporučují coby experimenty a do rukou patří - a to ještě s nejvyšší opatrností - jen zkušeným dominantům. Jedná se např. o dušení, škrcení nebo krvavé praktiky.
Elektrotortura      Mučení elektrickým proudem. Jeho síla je variabilní, v sexshopech najdete přístroje s elektrodami, které můžete použít naprosto bez obav, zkušenější si vyrábějí pomůcky sami nebo nakupují na specializovaných webech, případně přes doporučení známých. Opět doporučujeme opatrnost a naopak velmi důrazně nedoporučujeme experimentovat se silou proudu!

Enema     viz Klystýr

Face sitting      Dominantní jedinec si sedne plnou vahou na obličej ležícího subíka/subinky tak, aby omezil jeho možnost dýchat. Efektivnější (a běžnější) je vzhledem k anatomickým předpokladům pro Femdom hry. 

Fetišismus     Úchylka, související s různými neživými objekty, ať už konkrétními předměty nebo materiály. Vzrušení se dostavuje třeba i jen při samotném pohledu nebo myšlence na ně. V oblasti BDSM jsou častými fetiši kůže, latex, boty, trestné nástroje. Jinak jich ale existuje celá spousta a některé jsou zvlášť výživné, například adherační (oblečení), amputační (vztah k pahýlům), anální, deformační (různé tělesné anomálie), dotykový (kontaktní), genitální (osobní nebo vůči jiným), chladový (využívání ledu), kapesníkový, klerikální (církevní předměty), kloboukový, koherenční (oděvní doplňky), koligační (pouta, provazy), korzetový, krevní (krvavé praktiky), menstruační, močový (pisil), nočníkový, nosní, nožní (footfetišismus), objektový, olejový (masážní oleje), pachový, parfémový, perspirační (pocení), plenkový, podvazkový, prádlový, protézový, punčochový, ruční, rukavičkový, sekreční, skupinový, smuteční, spánkový, stromový, těhotenský, virginitní (panenství), vlasový, záchodový, zvířecí, fetišismus na boty, horka, kůže, nářadí, ošklivosti, podpažní jamky, prsů, uniforem, zadku, zbraní… a spousta jiných.

Femdom     Hry, při kterých je dominantní žena a submisivem muž. V podstatě souhrnné označení pro vztah Paní/subík.

Feminization      Psychická hra. Domina nutí partnera chovat se jako žena, včetně oblékání, líčení a dalších detailů. Pro některé muže je to věc nepředstavitelná, pokud se ale takový člověk dostane do rukou dostatečně zkušenému protějšku, je to pro něj hodně hluboký zážitek. Opět - nic pro začátečníky, těm by to spíš přineslo všechno jiné, jen ne vzrušení.

Flagelace     Vzrušení za pomoci bičování (whipping, viz.) sebe nebo partnera.

Forced sex      Dominant sleduje sexuální akt dvou submisivních jedinců, aniž by se do celé hry vůbec musel aktivně fyzicky zapojit. Může přikazovat, určovat děj. Pár je obvykle nahý a musí bezpodmínečně plnit všechny příkazy, včetně těch, které určují provádění neobvyklých a pro dané jedince úplně nových praktik. Nemusí nutně souviset s mixoskopií (viz.)

Fornifilie      Neobvyklá a nepříliš často využívaná věc - pomocí bondage a úvazu, případně zavěšení se ze submisiva stane kus nábytku, např. křeslo.

Fucking machine     Šukání strojem, ať už statickým nebo např. připevněným na některém mobilním zařízení.

 

Hafefilie     Podobné fetišismu (viz.), jen s tím rozdílem, že jde výhradně o materiál (latex, kůže) a nikoli o konkrétní předměty.

House boy/wife     Hra. Sumbisivní jedinec vykonává v rámci hry veškeré domácí práce. Dominant v té chvíli může dělat cokoli, v principu by se ale neměl nijak zvlášť starat o to, jak se subík/subinka se svou rolí vypořádává. Nedoporučuje se stát mu za zády a komandovat ho. Po určitém čase je možné zkontrolovat to, jak dobře se s úkoly vypořádal.

Klystýr     Výplach konečníku a tlustého střeva.
Konsensuální nekonsensualita      viz Metakonsensus.

Makeover   Proměna, předělání. V crossdressingu vyjadřuje situaci, kdy se crossdresser snaží maximálně přiblížit ženskému vzhledu a užívá dámskou kosmetiku, líčení a oblečení. Existují "makeover" studia, která nabízejí crossdressing klietnům "úplnou proměnu z muže na ženu". (zdroj: www.trans-lide.info)

Malemaid     Muž, oblečený do dámského prádla, funguje jako služka.

Masochismus      Uspokojení prostřednictvím nebo za pomoci fyzické bolesti. Nerozhoduje, kdo nebo co bolest působí - dominant, masochista sám, ruka, předmět, kopřivy, vosk... Masochismus bývá obvykle spojen se submisivitou, zřídka ale existují i dominantní masochisté.

Metakonsensus     Submisivní osoba se výslovně vzdá všech práv zasahovat do průběhu hry a vzdává se i práva na stopku. Tuhle hru je možno hrát pouze tehdy, pokud funguje absolutní a neotřesitelná důvěra mezi oběma - v ještě absolutnějším smyslu, než je v D/s obvyklé. Pokud se submisivovi i přes souhlas s touhle situací nepovede dotáhnout situaci do konce, má dominant nepsanou povinnost nikdy a nijak tohle "selhání" nepřipomínat a nevyčítat.

Milking      Používá se při CB (viz.) a TD (viz.)... Dojde k výronu semene bez orgasmu, kterého je dosaženo za pomoci masáže prostaty. Výraz se používá též v souvislosti s mateřským mlékem - kojící ženy

Mixoskopie     Sexuální ukájení prostřednictvím sledování soulože. Pozor - ne ve všech případech musí (a je) dominant, který vyžaduje od ostatních, aby před ním souložili, nutně "postižen" mixoskopií.

Monáda      viz. Trojná Monáda

Mouthwashing     z angl. volně přeloženo jako mytí úst. Myšleno pochopitelně zevnitř, trest za drzosti nebo mluvení tehdy, když má subík mlčet. Řada lidí používá skutečně mýdlo a hadřík, další (a ty plně chápu) řeší situaci hned na místě prohřešku, např. vypláchnutím pissem (viz.). Hodně zajímavý článek o tom je tady... https://www.bdsm.cz/articles/118-mouthwashing-aneb-nevymachana-huba

Mumifikace     je úplné znehybnění submisivního jedince (ale i odvážnější vanilky) za pomoci PVC, fólií nebo třeba latexu. Taky není pro každýho, ale každej by si to měl aspoň jednou zkusit :-)

Namydlení bez mýdla (slang.)     Výprask bez předehry. Zkrátka submisivní jedinec přijde a během pár sekund už na něj dopadají rány... Žádná velká příprava se nekoná, v momentě, kdy si trestaný intenzivně uvědomí, že slouží jen jako objekt pro trest bez jakýchkoli dalších vztahů k dominantovi, je to pro něj o to zajímavější :-)

Otrok/otrokyně     je člověk naprosto podřízený své Paní/Pánovi. Dominant má úplnou kontrolu nad jeho tělem i duší. Otrok je povinen plnit veškerá přání a rozkazy, musí žádat o dovolení pro jakoukoliv činnost, která mu nebyla nařízena, a nemá prakticky žádná práva. Otroctví je podle některých největším darem, který může jeden člověk druhému v BDSM vztahu nabídnout (podle mě je ještě větším darem absolutní důvěra než otroctví, ke kterému je někdy potřeba "jen" lenost cokoli vymýšlet a být aktivní. Pozor - zdaleka ne vždy, snad je pořád většina těch, kteří to berou od srdce. Ale pokud jde o tu důvěru - kdesi jsem četl, že jí jeden domík testoval tak, že dal stojící subince do kundičky špičku ostrýho nože a poručil jí, aby si na ten nůž nasedla... Udělala to, protože věřila, že ví, co dělá a že jí neublíží. S nožem pochopitelně uhnul. Pro mě by tenhle její důvod udělat to znamenal daleko víc, než tupá poslušnost otroka, pozn. -ČP-). Otroctví je však také věc velice riskantní a nebezpečná, neboť otrok se tímto vydává na milost a nemilost tomu, kdo ho bude vlastnit. Proto než se člověk skutečně stane otrokem, měl by velice dobře znát osobu, které se chce podvolit a vědět přesně, co se od něj bude očekávat. V opačném případě to totiž povede k velké nespokojenosti na obou stranách. Pokud k tomu dojde, měl by otrok sám požádat o zproštění svého závazku a to zejména proto, že cítí, že není schopen plnit na něj kladané úkoly a uspokojit tak svého partnera -  a tím také naplnit svou potřebu dobrého otroka. Jeho majitel by mu pak měl vyjít vstříc a zprostit jej jeho poviností, neboť se pro ní stejně stává neužitečným. Otroctví bývá zpravidla vztahem časově nelimitovaným, vztahem téměř bez jakýchkoliv hranic, ve většině případů je vstup obou zúčastněných do tohoto vztahu velmi formální a bývá provázen podpisem smlouvy.

Paddle      Nástroj na spanking (viz.). Oblíbené jsou plácačky, např. dřevěné (nejčastější), z tvrdé kůže, plastu nebo těžké gumy.

Pissing     Močení na partnera, ať už na tělo, pohlavní orgány nebo do nich (včetně análu), případně přímo do úst. Doporučuje se před touhle praktikou hodně pít, zejména pokud nejste skalní vyznavači pissu. Moč nebývá tolik aromatická a pokud je piss pouze součástí hry, je daleko snesitelnější.

Pistácie     Obecně slangové označení BDSM pozitivního člověka. Opak vanilky (viz.)

Ponny play      Submisivní jedinec se stylizuje do role koně. Jde o výcvik k poslušnosti a povelům koní, nošení vybavení (sedla atd.), drezúru, ale také předvádění submisivů dalším dominantům a jejich prohlížení (např. zuby, svaly...) Jedna z oblastí Role play (viz.)

Public     Hry na veřejnosti, mohou být dvojího druhu. On ví, ona ví, ale okolí netuší - nebo vědí všichni. Není nutno zaměňovat s exhibicionismem, k "public" chování se nezřídka v rámci zpestření uchylují i lidi, kteří mají k exhibicionismu zhruba stejně blízko jako pětikoruna k mamutovi.

Rape     Používá se především ve filmové terminologii. Jde o "znásilnění" - dávám to do uvozovek, protože pochybuju, že skutečné by někdo točil a chlubil se s ním. Ale pokud máte tyhle fantazie, sami víte...

Recyklované dýchání     Praktika, při které může submisivní osoba opakovaně dýchat jen stejný vzduch v omezeném prostoru (např. různé vaky na hlavu, hadice). Velmi nebezpečná praktika, při které dochází k nedokysličování mozku. To sice přináší zvýšené erotické prožitky, ale riziko je značné!

Retifismus     Druh fetišismu, zaměření na ženské boty.

Rimming     Dráždění análu jazykem... Zkrátka... věc, kterou - když to dotyčná umí - si nemůžete neužít... Nutná pochopitelně hygiena, rimming může způsobit (nesmějte se) záněty v krku. Viz též Asslicking.

Role play/Roleplay     Tady asi ani není třeba překládat z angličtiny - partneři se obsadí do různých rolí, které je vzrušují - učitel/žák, šéf/sekretářka, lékař/pacientka, upír/jeho večeře :-) ... Hloubka může být různá od symbolů a náznaků až po propracované scénáře a kostýmy.

Sadismus      Nutkání mučit a trápit protějšek. Stimulací pro sadistu je buď samo působení bolesti nebo její prožívání partnerem. Ke vzrušení vede samotné násilí. Ne každý dominant je zároveň sadista!!! Drtivá většina dominantů je ale schopna (a ráda to dělá) v rámci hry určitou míru sadismu do svých hrátek zapojit.

Safe, sane, consensual (SSC)     Hlavní a základní heslo BDSM. Bezpečné, rozumné, se souhlasem. Natolik klíčová záležitost, že si zaslouží důkladné nastudování.

Saliromanie     Sexuální úchylka, při které jedinec prožívá rozkoš znečišťováním partnera nebo jiných osob močí, výkaly a dalšími látkami (inkoust, bláto, špína).

Scrotching      Škrábání nehty do kůže, často až do krve.

Shemale     Jedinec s pohlavními znaky obou pohlaví, obvykle má prsa a penis. Tenhle stav dotyčné(mu) vyhovuje a pokud není způsoben přírodní anomálií (takových "Shemale" je minimum), bývá navozován např. hormonálními prostředky, případně plastickou operací.

Snuff     Označení pro ilegální pornofilmy, ve kterých se prezentuje vražda nebo zabití. Velmi často jsou to (naštěstí) podvrhy a hrané scény, nicméně kdo může s jistotou tvrdit, že vždycky... Obvykle jde ale o filmy pro silné nervy.

Spitting     Vypouštění slin, např. z úst do úst partnera, často vzájemné. Plivání obecně je hodně oblíbené - podle jedné z anket jistého anglického serveru je to druhá nejčastější "doplňková" činnost tamních D/s párů při sexu. Vyhrálo svazování, až na třetím místě skončila intimní hygiena. Fuj :-) Angličani byli vždycky divní :-)

Spanking     Výprask plochým předmětem (nebo podle většiny se do téhle formy trestu zahrnuje i použití dlaně).

Stopka (Safeword)      Právo submisivního jedince kdykoli ukončit jakékoli dění. V tomhle má submisivní tvor naprosto nezpochybnitelnou pravomoc ovládnout i dominanta. Používá se domluvené slovo, případně gesto (v případě nemožnosti mluvit), event. kombinace obojího. V okamžiku, kdy je stopka použita, přestává se bez jakékoli prodlevy a otázek s jakoukoli započatou činností. Od člověka, který stopku neuznává a nedodržuje, doporučujeme co nejdřív a co nejrychleji ZDRHNOUT!!! Výjimkou je - snad - metakonsensus (viz.), který ale taky není pro každého.

Strap-on     Klasický "přípínák" a sex s ním. Účinný především v anální formě ve fem-dom praktikách, pokud mluvíme o D/s. V běžném styku např. dvou L. žen nejde o prvek BDSM, ale o logickou věc. (To je to, čím mi Val vyhrožuje, že budu dělat, až mi za pár let nebude stát :-) Ale je fakt, že dodatek se mi líbí víc... Prý se postará...)

Squick     Silná odpudivá reakce (většinou reakce těla, např. dávení, kašlání, zvracení) na jakoukoli praktiku. Někteří dominanti na jejím základě trestají, další od podobných praktik pro budoucno upouštějí. Liší se člověk od člověka...

Sub(subík/subinka)     Označení podřízené osoby v D/s vztahu, avšak často je používán pro označení kohokoliv, kdo se vzdává některých svých práv, mnohdy jen na omezenou dobu, zpravidla po dobu trvání scény. Hlavní rozdíl oproti vztahu Pán/Paní-otrokyně/otrok je zde především v existenci limitů, jak časových, tak i limitů v akcích. Sub se nevydává plně pod kontrolu dominanta, pouze se mu v určitém rozsahu podřizuje.

Subení     (slang.) Někoho "subit" znamená uplatňovat na něj svou dominanci. V pozitivním smyslu vždy jen mezi lidmi, kteří se znají. Pokud dochází k pokusům o subení, aniž má dominant (nebo VDD, viz.) na dotyčného nárok... škoda mluvit. Velmi často je součástí "wannafucků" (viz.), pak je to úplně děsivě strašný.

Switch     je osoba, která je ráda v obou rolích - někdy je nadřazenou, někdy podřízenou. V písemném kontaktu (ať již dopisním, emailovém, na IRC či kdekoliv jinde) bývá užitečné jednotlivá zaměření od sebe na první pohled rozlišit. Proto se často můžete setkat s nepsaným pravidlem, že osoba nadřazená používá ve svém jméně velké první písmeno, osoba podřízená používá všechna písmena malá a switch používá velké písmeno na některé jiné pozici než první.

TD – Teasing/ denial      Tzv. Zákaz orgasmu. Spočívá ve stimulaci a následném odepření vyvrcholení. Podle některých lze praktikovat i dlouhodobě (např. po dobu i několika měsíců nebo roku), což údajně vede k sexuální frustraci otroka. Ta má pak za následek ještě větší poslušnost a ochotu plnit všechna přání. (Upřímně - u mě by to mělo vedle frustrace za následek spíš absolutní otrávení, naštvanost a rezignaci na smysl života, pozn. -ČP-)

Toilet slave      Submisivní muž poskytuje partnerce služby v oblasti koupele a toalety. Např. slouží jako stolička před zrcadlem, držák nebo nosič hřebenů atd... Nemusí nutně souviset např. s pissem, ale není výjimkou, že v rámci pokročilé hry slouží submisiv i jako živá toaleta.

Top     Nadřízený, dominant, osoba, která udílí pokyny a výprasky. Top - z angl. Nahoře, vršek. Opakem je Bottom (viz.)

Topping from the bottom Zavedený termín označující chování dolejšku (ve scénce) nebo submisiva (v životě), který se snaží strhávat vedení scénky/života na svou stranu, tj. ve skutečnosti ovládat hořejška/dominanta. Je velký rozdíl mezi "nudím se, ale ještě chvíli to vydržím a pak se už těším na to, že budeš pokračovat něčím jiným" a "nudím se a koukej s tím něco dělat". Může se vám to stát při pětiminutovém výprasku, vázání, klečení v koutě nebo čekání před obchodem. Vůbec to nesouvisí s intenzitou scénky ani s použitím stopky. TfB se v podstatě dá vysvětlit psychologickým termínem agrese - stejně jako
ona může být pasivní i aktivní. Aktivní například když dolejšek odsekne hořejšku ("zlobivý subík/subinka", "zkroť si mě" apod. - někdo takovým dolejškům/subinkám dává přednost, ale není to pravidlo, a hlavně, agrese je pořád agrese, nezapomínejte, že na rozdíl od vnímání pornopovídek je to většinou hořejšek, kdo plánuje scénky, hořejšek "maká" pro dolejšek, ne naopak), ale může být i pasivní ("dělej si co chceš" nebo mlčení a nereagování typu "leklá ryba", "když tě to baví" atd.), s mnohem dalekosáhlejšími následky pro scénku/vztah, protože zde vždy jde o snahu pokořit, ponížit hořejšek/dominanta nebo podlomit jeho vnímání sebe sama/schopnosti vedení a udržení vztahu. Pokud se setkáte s TfB přesto, že se snažíte citlivě vnímat potřeby dolejšku/sub partnera, pokud nepomůže si o tom otevřeně promluvit a pokud se frekvence stupňuje, je to důležitý signál toho, že partner má problém a hlavně, že ho nechce vyřešit. (autor: Tom-BDSM, děkujeme)

TPE     Total power exchange. Další z anglických termínů, resp. zkratek. Totální nebo "upřímné" vzdání se vůli nadřízeného. Jakési "absolutno", vždy ale platí stopka (viz.)

Trans...     Transsexuál, transvestita. Dva termíny, který se lidem dost často pletou. Transsexuál je osoba, která je "uvězněná" v těle opačného pohlaví a dělá všechno pro to (obvykle úspěšně), aby dosáhla operativní změny stavu, nadělného omylným Pánembohem či kým. Dělíme na MtF (muž na ženu) a FtM (opačně, ženu v muže). To transvestita je člověk, který se "pouze" převléká do oblečení, běžně používaného opačným pohlavím. V převleku se pak chová jako osoba, za kterou je převlečená, v běžném životě funguje normálně. A aby se to pořádně pletlo - ještě je tu termín travestita. To je muž (nezřídka homosexuální), převlékající se do "postav" slavných žen a imitující jejich např. kulturní vystoupení.

Transgenderismus (TG)   Souhrnný pojmem pro chování, založené na nesouladu mezi vnitřní pohlavní identifikací a fyzickým pohlavím.

Trampling     Submisivní osoba (obvykle muž) je pošlapán buď nohou (bosou nebo např. v punčochách) nebo botou na vysokém podpatku. Možnosti tramplingu hodně závisí na fyzické konstituci partnerů - má-li domina metrák a její subík šedesát kilo, je to pochopitelně jiné, než v případě opačného poměru.

Trojná Monáda     Symbol BDSM. Monáda je slovo, pocházející tentokrát nikoli z angličtiny, jako většina zde uvedených, ale z řečtiny. Monos=jednota, jedinečnost. V minulosti se používalo jako filozofický význam pro sjednocení, pro BDSM převzato až ve druhé polovině 20. století. Má tři významy - tím prvním jsou tři cesty, po kterých se dá v téhle oblasti jít - BD (viz.), D/s (viz.), SM (viz.). Druhým významem je základní heslo BDSM, které má tři body - Safe, Sane, Consensual, tedy SSC (viz.). A třetí je o třech skupinách lidí, žijících svůj život v téhle oblasti. Dominanti, submisivové a switchové. Symbol Trojné Monády (vidíte ho v hlavičce stránky vlevo nahoře) funguje jako určité poznávací znamení, o kterém většina "vanilek" nemá ani ponětí. Zato vy víte...

Urtikace     Potřeba být mučen, trápen a šlehán kopřivami. (Ti, co si na tom ujíždějí, si zřejmě do googlu budou hodně často zadávat slova Nettle porn, že, Val? :-) -ČP-)

Vanilka     Člověk, který o BDSM nemá ani ponětí. A pokud má, tak se ho děsí, hrozí, případně ho jinak odsuzuje, v tom horším případě. V tom lepším - a takových Vanilek je naštěstí pořád dost - nás berou jako "normální".

VDD (slang.)     "Velmi drsný dominant" - ironické označení pro někoho, kdo si hraje na dominanta a chová se přitom jako hlupák. V některých případech upraveno na PDD, což znamená Příšerně debilní debil :-)

Wannafuck (slang).     Z angl. I want fuck - chtěl bych šukat... Pejorativní označení pro maily, vzkazy nebo zprávy, mající jednoznačně sexuální charakter, a to od člověka, který k oslovené osobě nemá žádný vztah, který by ho opravňoval k takové žádosti. Takže - stručně - "wannafucky" posílají zoufalci :-) A klasikou je i "chatový" wannafuck. "Ahoj, nějaká na reál? Je mi 29 a mám ho 22/5, vykouříš mě?"

Waxing      Jedna z nejběžnějších věcí, užívaná občas i při hrách mezi "vanilkami" nebo spíš těmi, kteří hledají. Spočívá v kapání vosku ze zapálené svíčky na celé tělo včetně pohlavních orgánů nebo např. jazyka (dle dohody).
Whipping      Bičování. Může být buď trestné nebo stimulující vzrušení, to podle intenzity samotného aktu a míry bolesti. Jedna z nejklasičtějších praktik. Může zanechat viditelné stopy.

Vodní sporty      Označení pro piss (viz).

Zlatý déšť     Další z označení pro piss (viz).

 

A ještě snad pár kuriozitek... Nebojte se - fakt JSTE normální :-)

Pokud si připadáte jako největší úchyl a vyvrhel společnosti jen kvůli tomu, že někoho rád občas plácnete po zadku, případně že se plácnout necháte, tak věnujte ještě trochu času následujícím řádkům :-) -ČP-

Amaurofilie     Zřejmě jste někdy šukali se zavázanýma očima. Amaurofilům tohle nestačí, potřebují k sexu někoho, kdo je skutečně slepý. (Tahle partnerka je potenciálně hezká, ale zatím vidí... kde mám ty špendlíky? Brrrr... - ČP-)

Autopederastie     Potřeba v zasunování vlastního penisu do svého vlastního análního otvoru. Většinou tato úchylka po pubertě mizí a je výsadou velmi vyvinutých mužů.
Autonekrofilie     Potřeba být považován za mrtvolu. (Pobavil mě dodatek ve slovníku: Ideální ve spojení s nekrofilem... -ČP-)

Belonefilie      Nebezpečná úchylka, postiženého vzrušují ostré hroty, špičky jehel atd...

Chremastistofilie     Orgasmus z toho, že je někdo přepaden a OLOUPEN. (Zajímalo by mě, proč jsem to nezažil, když mě kdysi čtyři nepřizpůsobiví požádali o telefon :-) Aspoň něco na tom mohlo bejt pozitivního. -ČP-). Podle dalšího zdroje se do téhle úchylky řadí i opojný pocit z placení za erotické služby.

Dromomanie     Sexuálně podmíněná potřeba cestovat. (Pokud například pražskou MHD, jde o skutečně veeelkou úchylku. -ČP-)

Formikofilie     Sexuální úchylka na drobný hmyz, především na mravence. (Prej hlavně na rezavý, ti ho mají největšího :-) -ČP-)

Gyps     Sexuálně motivované sádrování – jedinci s touto úchylkou zažívají vzrušení při vytváření sádrových obvazů a jejich nošení. Jsou fascinování vzrůstající teplotou tuhnoucí sádry a velmi často se nechávají zasádrovat celí. (Co myslíte, chodí gypsofil v zimě schválně tam, kde to klouže? -ČP-)

Ikonolagnie     Silná sexuální vazba na obrazy. Často naplněná tak, že dochází k souloži s obrazem. (Dobrý den, prosím lubrikační gel. Jakej? No, já nevím, nevíte, co udělá kontakt s olejovejma barvama? Aby se mi milenka moc nerozmazala... -ČP-)

Kakorafilie     Sexuálním stimulem jsou vlastní neúspěchy postiženého. (No nazdar, tak to už je vážně mazec. Ale jsou to šťastní lidi - když se jim něco nepovede, aspoň tu a tam mají kompenzaci... -ČP.-)

Mysofagie     Potřeba používat k sexu něco odporného, například shnilé maso, nakrájené slimáky, myší vnitřnosti, špínu... (...a pustit si k tomu CD Lunetiků... -ČP.-)

Nubilumanie     Jedinec, který trpí touhle úchylkou, se může milovat pouze tehdy, pokud je zataženo. Jde o sexuální fixaci na mraky. (Miláčku, já vím, že jsou dvě ráno a že hrozně chceš šukat... ale zatím se připrav, já se jdu podívat na meteoradar, ok? Když už ty mraky nevidím, tak ať o nich aspoň vím... -ČP-)

Timofilie      Je vlastně taková ideální úchylka. Člověka vzrušuje to, jak strašně moc má peněz... (Takže asi bude pravda to, že je lepší bejt bohatej, šťastnej a permanentně vzrušenej, než chudej a v prdeli... -ČP-)

Transgestismus     Potřeba přebírat mimiku, gesta nebo slovník partnera, bez toho není dosaženo vzrušení. (Ale toto je opravdu, opravdu falešné... Nicméně globální oteplování je fakt pitomost, pozn. -ČP-)